شرایط تشکیل و ژنز باریت

باریت متداولترین کانی باریم دار است که به صورت اتفاقی و گاهی در مقادیر بزرگ مانند رگه ای یا لایه ای تمرکز می یابد. این تمرکز می تواند به صورت تنها یا ترکیب با کانی هایی نظیر فلوئورین، سلستین، کوارتز، گالن و غیره در حوزه های مختلف زمین شناسی روی دهد. اگر چه به صورت کانی همراه رگه های کانه دار سولفیدی هم در سنگهای رسوبی بسیار متداول است. جایی که گرهک های (Nodules) کنکرسیونی و بلورهای با رشد آزاد در فضاهای خالی بین بلوری تشکیل می شوند، ذخایر خالصی بوجود می آیند. برای تولید پودر باریت درجه یک و خالص، نحوه تشکیل و ژنز باریت بسیار مهم است. هر چند تعداد عرضه کنندگان این ماده معدنی موثر در سراسر کشور به هزاران فروشنده می رسد اما کماکان تولیدکنندگان محدودی را شامل می شود.

شرایط تشکیل و ژنز باریت

باریت مهمترین ترکیب در گل حفاری

در حفاری های مغز گیری اکتشافی در معادن که از طریق روش های روتاری انجام می پذیرد برای سنداژ به ترکیباتی با وزن مولکولی سنگین نیاز می باشد که بتواند ضمن چرخش از خروج مواد جلوگیری نمایند و فشار را تحت کنترل درآورند؛ با انجام تحقیقاتی، فعالان در این صنعت باریت را به عنوان بهترین ترکیب انتخاب می‌ نمایند و پودر های باریت را برای این هدف به محلول معمولی آب و گل رس اضافه می کنند و به خاطر خواص ویژه و مطلوب این ترکیب مانند سنگینی و خنثی بودن از نظر ترکیب شیمیایی و همچنین قیمت نسبتاً ارزان این فعالیت بسیار مورد پسند می باشد.

بر اساس تحقیقات به انجام رسیده بیشتر باریت تولید شده به صورت سالانه در این زمینه جذب و مصرف می گردد و بر طبق نظر فعالان در این صنعت باریت جزو کانی های حیاتی برای صنعت حفاری به حساب می آید.

استاندارد پودر باریت حفاری طبقOCMA

مشخصات مورد نیاز خواص
حداقل 6/5 پی هاش در دمای معمولی 25 درجه سانتی گراد
حداقل 6/5 پی هاش در دمای 180 درجه فارنهایت
حداقل4/2 وزن مخصوص   g/cm3′
حداکثر 3% باقیمانده روی الک شماره 200 مش
حداکثر 5% باقیمانده روی الک شمار 325 مش
حداکثر 0/1 مواد جامد محلول در آب
حداکثر 125 گرانروی ظاهری  cp
حداکثر 250 مقدار فلزات قلیایی خاکی ppm

پراکندگی باریت در ایران

بیشتر معادن و ذخایر باریت از نوع پر شدگی در شکاف ها و رگه ای می باشد؛ سنگ درونی بیشتر ذخایر رگه ای ایران از نوع آهک دولومیتی و کربناته است و در برخی از مواقع به عنوان سنگ میزبان توف های آندیزیتی هم دیده می‌ شوند؛ عیار نهشته ها در سنگ های میزبان پایین تر از ۵۰ درصد اعلام شده است.

پتانسیل های معدنی بارت در تمامی دوره های زمین شناسی در کشور تشکیل شده است، اما بیشترین تراکم تشکیل این ترکیبات مربوط به فرایند های گرمابی می باشد، پراکندگی ذخایر ایران در زون های ایران مرکزی و البرز بسیار قابل توجه می باشد.

اکتشاف ذخایر باریت از نظر زمین شناسی به تکنولوژی ها و پارامتر های اقتصادی دارای پیچیدگی‌ های نیاز می باشد و فعالان  باید به آن توجه کرده و با به صرفه بودن معادن و ذخایر طبیعی،  استخراج این ترکیبات را به انجام برسانند.

بهترین معادن تولید پودر باریت

در حالی که سولفات باریم یک کانی رایج و پرکاربرد بشمار می رود اما همچنان کارخانجات محدودی این محصول را به تولید می رسانند. از سوی دیگر ایران جزء بزرگترین منابع باریم محسوب می‌شود و معادن بسیاری را می توان در آن یافت کرد. هم اکنون هم در حدود بیست معدن در حال بهره برداری می باشند. با این اوصاف کیفیت محصولاتی که به دست خریداران می رسد چندان مناسب نیست و اغلب برای دریافت بهترین محصول به دنبال مراکز معتبر هستند.

به طور کل فرایند استخراج و آماده سازی پودر باریت بسیار ساده می باشد و در کارخانجات سنگ و کلوخه های باریت را پس از جداسازی، از طریق دستگاه های جوش و خردایش به مش های متنوع دسته بندی می شوند. سپس در در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. اما چگونگی و نحوه تشکیل و ژنز باریت میزان خالصی ها و ناخالصی های آن را معین می کند. بدین ترتیب انواع پودرها با خلوص متفاوت عرضه می گردند. از آنجا که برای هر کاربردی به مقدار خلوص متفاوتی نیاز است، تولید کنندگان محصولات خود را متناسب با صنایع مورد استفاده ارایه می دهند.

شرایط تشکیل و ژنز باریت

برای مثال جهت تولید سرامیک یا کاغذ مواد اولیه یا پودر باریت می بایست درصد مشخصی از خلوص را داشته باشد. در غیر این صورت تولیدات غالبا با کیفیت دلخواه حاصل نخواهد شد. این موضوع بیشتر به دلیل خواص شیمیایی سولفات باریم رخ می دهد. وزن بالا استقامت مناسب و رنگ‌دهی عالی از ویژگی های هستند که با بهره گیری از این کانی در ترکیبات محصولات مختلف آشکار می شوند. ‌‌‌‌‌‌‌‌شرکت آروشا در کارخانجات خود جهت تولید بهترین پودر باریت، از محصولاتی بهره می برد که تشکیل و ژنز انها تحت شرایط مناسب صورت گرفته باشد.

نظرسنجی واحد فروش:

آیا با کاهش قیمت محصولات شرکت موافق هستید؟ (از 1 تا 5 امتیاز دهید)

میانگین نظر موافقین: 4.9 / 5. تعداد موافقین : 40

با تکمیل این نظرسنجی به توسعه صنعت کشور کمک نمائید.

بازار بزرگ تولید و فروش فرآورده های معدنی سنگ باریت

Copyright © 2024 All rights reserved